SHORT TRACK SM 2014 5-6 APRIL MALMÖ

1500M SM Lopp
Heat 1 Sen Men 1+2+3 to A-final rest to B-final
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 1 Jacob Jansson SKS M Sen 2:42.524
2 2 Fabrice Suh SKS M Sen 2:45.636
10 Max Bäckström LUX M Sen 2:45.819
3 3 Daniel Jacobsson SKS M Sen 2:50.191
4 9 Henrik Nilsson SKS M Sen 2:58.821
1500M SM Lopp
Heat 2 Jun A Men 1+2+3 to A-final rest to B-final
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 20 Hampus Hende SKS M Jun A 3:16.839
2 27 Erik Decker SODM M Jun A 3:17.025
3 24 Victor Åhlund SKS M Jun A 3:17.994
4 22 Jakob Ekvall SKS M Jun A 3:18.086
5 23 Max Pihl SKS M Jun A 3:45.702
1500M SM Lopp
Heat 3 Sen Ladies 1 to A-final
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 6 Nathalie Larsen SKS D Sen 3:07.828
21 Lovisa Nilsson SKS L Jun A 3:12.025
2 51 Emma Lind SKS D Sen 3:54.849
777m Semifinal
Heat 4 Jun D-E 1+2 A-final, rest B-final
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 47 Lukas Gullå SODM M Jun E 1:45.861
2 30 Fanny Hende SKS L Jun E 1:46.388
3 28 Frida Ekvall SKS L Jun E 2:17.549
777m Semifinal
Heat 5 Jun D-E 1+2 A-final, rest B-final
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 40 Herbert Nilsson SKS M Jun E 2:04.25m
2 25 Frida Persson SKS L Jun D 2:06.58m
3 41 Viktor Nilsson SKS M Jun E 2:06.66m
111m Semifinal
Heat 6 Skridskoskola
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 103 Erik Edfors SKS S-Skola 25,37m
2 102 Mirelle Batez SKS S-Skola 27,67m
3 105 Dina Simonelli SKS S-Skola 28,57m
4 106 Luca Simonelli SKS S-Skola 1.06,03m
333m Semifinal
Heat 7 Skridskoskola 1+2 A-final, rest B-final
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 101 Joline Batez SKS S-Skola 52,07m
2 104 Thea Johansson SKS S-Skola 52,58m
1500M B-Final
Heat 8 Sen -Jun A
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 3 Daniel Jacobsson SKS M Sen 2:51.038
2 9 Henrik Nilsson SKS M Sen 2:56.133
3 22 Jakob Ekvall SKS M Jun A 2:57.091
4 23 Max Pihl SKS M Jun A 3:17.071
1500M A-Final
Heat 9 11 Sen -Jun A
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 1 Jacob Jansson SKS M Sen 2:22.996
2 2 Fabrice Suh SKS M Sen 2:25.879
3 10 Max Bäckström LUX M Sen 2:33.062
4 27 Erik Decker SODM M Jun A 2:35.06m
5 6 Nathalie Larsen SKS D Sen 2:35.82m
6 20 Hampus Hende SKS M Jun A 2:39.935
7 24 Victor Åhlund SKS M Jun A 2:45.354
777m B-Final
Heat 10 Jun D-E
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 41 Viktor Nilsson SKS M Jun E 2:11.220
2 28 Frida Ekvall SKS L Jun E 2:16.413
777m A-Final
Heat 11 Jun D-E
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 47 Lukas Gullå SODM M Jun E 1:43.912
2 30 Fanny Hende SKS L Jun E 1:45.467
3 40 Herbert Nilsson SKS M Jun E 2:05.196
4 25 Frida Persson SKS L Jun D 2:09.183
111m A-Final
Heat 12 Skridskoskola
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 103 Erik Edfors SKS S-Skola 25,752
2 102 Mirelle Batez SKS S-Skola 27,054
3 105 Dina Simonelli SKS S-Skola 27,408
4 106 Luca Simonelli SKS S-Skola 1.27,040
333m A-Final
Heat 13 Skridskoskola 1+2 A-final, rest B-final
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 101 Joline Batez SKS S-Skola 52,228
2 104 Thea Johansson SKS S-Skola 52,947
3 103 Erik Edfors SKS S-Skola 1.22,188
500m Semifinal
Heat 14 Sen -Jun A
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 1 Jacob Jansson SKS M Sen 48.345
2 20 Hampus Hende SKS M Jun A 49.155
3 24 Victor Åhlund SKS M Jun A 54.717
4 21 Lovisa Nilsson SKS L Jun A 54.874
5 51 Emma Lind SKS D Sen 1:10.178
500m Semifinal
Heat 15 Sen -Jun A
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 2 Fabrice Suh SKS M Sen 48.392
2 3 Daniel Jacobsson SKS M Sen 49.629
3 6 Nathalie Larsen SKS D Sen 50.335
4 23 Max Pihl SKS M Jun A 1:03.835
500m Semifinal
Heat 16 Sen -Jun A
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 10 Max Bäckström LUX M Sen 48.825
2 27 Erik Decker SODM M Jun A 50.884
3 22 Jakob Ekvall SKS M Jun A 55.442
4 9 Henrik Nilsson SKS M Sen 1:05.673
500m Semifinal
Heat 17 Jun D – E
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 47 Lukas Gullå SODM M Jun E 1:04.735
2 41 Viktor Nilsson SKS M Jun E 1:17.863
3 25 Frida Persson SKS L Jun D 1:42.383
500m Semifinal
Heat 18 Jun D – E
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 30 Fanny Hende SKS L Jun E 1:05.386
2 40 Herbert Nilsson SKS M Jun E 1:18.557
3 28 Frida Ekvall SKS L Jun E 1:27.148
500m SM lopp
Heat 19 Senior Men
Placering Nr Namn Klubb Klass Tid
1 1 Jacob Jansson SKS M Sen 45.516
2 2 Fabrice Suh SKS M Sen 46.512
10 Max Bäckström LUX M Sen 46.931
3 3 Daniel Jacobsson SKS M Sen 48.472
4 9 Henrik Nilsson SKS M Sen 50.731
500m SM lopp
Heat 20 Junior A Men
Placering Nr Namn Klubb Klass Tid
1 20 Hampus Hende SKS M Jun A 50.29m
2 27 Erik Decker SODM M Jun A 50.71m
3 24 Victor Åhlund SKS M Jun A 54.89m
4 23 Max Pihl SKS M Jun A 1:06.04m
5 22 Jakob Ekvall SKS M Jun A 1:06.22m
500m SM lopp
Heat 21 Senior Ladies
Placering Nr Namn Klubb Klass Tidd
1 6 Nathalie Larsen SKS D Sen 53.99m
21 Lovisa Nilsson SKS L Jun A 1:08.75m
2 51 Emma Lind SKS D Sen 1:11.98m
500m B-Final
Heat 22 Jun D-E
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 25 Frida Persson SKS L Jun D 1:12.712
2 28 Frida Ekvall SKS L Jun E 1:23.832
500m A-Final
Heat 23 Jun D-E
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 47 Lukas Gullå SODM M Jun E 1:05.109
2 30 Fanny Hende SKS L Jun E 1:05.416
3 41 Viktor Nilsson SKS M Jun E 1:25.269
4 40 Herbert Nilsson SKS M Jun E 1:27.033
500m C-Final
Heat 24 Sen -Jun A
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 9 Henrik Nilsson SKS M Sen 52.258
2 21 Lovisa Nilsson SKS L Jun A 54.533
3 23 Max Pihl SKS M Jun A 1:04.304
4 51 Emma Lind SKS D Sen 1:11.097
500m B-Final
Heat 25 Sen -Jun A
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 27 Erik Decker SODM M Jun A 51.775
2 6 Nathalie Larsen SKS D Sen 51.829
3 22 Jakob Ekvall SKS M Jun A 56.289
4 24 Victor Åhlund SKS M Jun A 57.344
500m A-Final
Heat 26 Sen -Jun A
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 1 Jacob Jansson SKS M Sen 44.578
2 2 Fabrice Suh SKS M Sen 45.068
3 10 Max Bäckström LUX M Sen 46.264
4 20 Hampus Hende SKS M Jun A 50.317
5 3 Daniel Jacobsson SKS M Sen 50.383
2000m Stafett
Heat 27 Jun D-E
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 Team Lila Mixed 4.49,230
47 Lukas Gullå SODM
25 Frida Persson SKS
41 Viktor Nilsson SKS
2 Team Grön SKS 5.05,493
30 Fanny Hende SKS
40 Herbert Nilsson SKS
28 Frida Ekvall SKS
3000m Stafett
Heat 28 Sen – Jun A
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 Team SKS 1 Blue 4.36,398
1 Jacob Jansson SKS
2 Fabrice Suh SKS
3 Daniel Jacobsson SKS
6 Nathalie Larsen SKS
2 Team Mixed White 5.09,198
10 Max Bäckström LUX
27 Erik Decker SODM
23 Max Pihl SKS
9 Henrik Nilsson SKS
3 Team SKS 2 Green 5.33,034
22 Jakob Ekvall SKS
21 Lovisa Nilsson SKS
20 Hampus Hende SKS
24 Victor Åhlund SKS

SHORT TRACK SM DAG 2

1000m Semifinal
Heat 29 Sen -Jun A 1 to A-final + 2 best 2 place
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 1 Jacob Jansson SKS M Sen 1:43.884
2 3 Daniel Jacobsson SKS M Sen 1:44.410
3 6 Nathalie Larsen SKS D Sen 1:49.903
4 23 Max Pihl SKS M Jun A 1:57.547
1000m Semifinal
Heat 30 Sen -Jun A 1 to A-final + 2 best 2 place
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 2 Fabrice Suh SKS M Sen 1:54.465
2 27 Erik Decker SODM M Jun A 1:54.705
3 24 Victor Åhlund SKS M Jun A 1:55.357
4 22 Jakob Ekvall SKS M Jun A 1:55.797
1000m Semifinal
Heat 31 Sen -Jun A 1 to A-final + 2 best 2 place
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 10 Max Bäckström LUX M Sen 1:50.479
2 20 Hampus Hende SKS M Jun A 1:51.691
3 9 Henrik Nilsson SKS M Sen 1:58.660
4 51 Emma Lind SKS D Sen 2:41.945
333m Semifinal
Heat 32 Jun D – E 1, 2 to A-final
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 47 Lukas Gullå SODM M Jun E 40.817
2 41 Viktor Nilsson SKS M Jun E 46.336
3 25 Frida Persson SKS L Jun D 56.336
333m Semifinal
Heat 33 Jun D – E 1, 2 to A-final
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 30 Fanny Hende SKS L Jun E 42.760
2 40 Herbert Nilsson SKS M Jun E 47.706
3 28 Frida Ekvall SKS L Jun E 54.648
1000m SM lopp
Heat 34 Junior A Men
Placering Nr Namn Klubb Klass Tid
1 20 Hampus Hende SKS M Jun A 1:41.825
2 27 Erik Decker SODM M Jun A 1:43.922
3 24 Victor Åhlund SKS M Jun A 1:45.855
4 22 Jakob Ekvall SKS M Jun A 1:46.043
5 23 Max Pihl SKS M Jun A 2:07.265
1000m SM lopp
Heat 35 Senior Ladies
Placering Nr Namn Klubb Klass Tidd
1 6 Nathalie Larsen SKS D Sen 1:57.776
2 51 Emma Lind SKS D Sen 2:29.393
1000m SM lopp
Heat 36 Senior Men
Placering Nr Namn Klubb Klass Tid
1 2 Fabrice Suh SKS M Sen 1:37.399
2 10 Max Bäckström LUX M Sen 1:38.854
3 1 Jacob Jansson SKS M Sen 1:38.946
4 3 Daniel Jacobsson SKS M Sen 1:41.955
5 9 Henrik Nilsson SKS M Sen 1:47.610
333m B-Final
Heat 37 Jun D-E
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 25 Frida Persson SKS L Jun D 49.253
2 28 Frida Ekvall SKS L Jun E 55.253
333m A-Final
Heat 38 Jun D-E
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 47 Lukas Gullå SODM M Jun E 41.476
2 30 Fanny Hende SKS L Jun E 42.061
3 40 Herbert Nilsson SKS M Jun E 48.550
4 41 Viktor Nilsson SKS M Jun E penalty
1000m C-Final
Heat 39 Sen -Jun A
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 22 Jakob Ekvall SKS M Jun A 1:56.102
2 23 Max Pihl SKS M Jun A 2:14.190
3 51 Emma Lind SKS D Sen DNS
1000m B-Final
Heat 40 Sen -Jun A
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 27 Erik Decker SODM M Jun A 1:50.336
2 9 Henrik Nilsson SKS M Sen 1:52.562
3 24 Victor Åhlund SKS M Jun A 2:01.875
4 6 Nathalie Larsen SKS D Sen DNS
1000m A-Final
Heat 41 Sen -Jun A
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 1 Jacob Jansson SKS M Sen 1:36.476
2 2 Fabrice Suh SKS M Sen 1:37.974
3 10 Max Bäckström LUX M Sen 1:38.326
4 20 Hampus Hende SKS M Jun A 1:45.532
5 3 Daniel Jacobsson SKS M Sen 2:01.34m
1000m Superfinal
Heat 42 Jun D-E
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 47 Lukas Gullå SODM M Jun E 2:14.903
2 30 Fanny Hende SKS L Jun E 2:24.183
3 41 Viktor Nilsson SKS M Jun E 2:28.853
4 25 Frida Persson SKS L Jun D 2:40.544
5 40 Herbert Nilsson SKS M Jun E 2:57.071
6 28 Frida Ekvall SKS L Jun E 2:57.275
1000m Superfinal
Heat 43 Jun A
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 20 Hampus Hende SKS M Jun A 2:53.587
2 27 Erik Decker SODM M Jun A 2:54.210
3 24 Victor Åhlund SKS M Jun A 3:02.874
4 22 Jakob Ekvall SKS M Jun A 3:03.041
5 23 Max Pihl SKS M Jun A 3:30.618
3000m Superfinal
Heat 44 Sen
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 2 Fabrice Suh SKS M Sen 5:19.475
2 1 Jacob Jansson SKS M Sen 5:28.488
3 10 Max Bäckström LUX M Sen 5:29.372
4 6 Nathalie Larsen SKS L Sen 5:57.672
5 9 Henrik Nilsson SKS M Sen 6:47.344
6 51 Emma Lind SKS L Sen 7:57.607
7 3 Daniel Jacobsson SKS M Sen penalty
2000m Stafett
Heat 45 Jun D-E
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 Team Lila Mixed 4.42,872
47 Lukas Gullå SODM
25 Frida Persson SKS
41 Viktor Nilsson SKS
2 Team Grön SKS 4.54,872
30 Fanny Hende SKS
40 Herbert Nilsson SKS
28 Frida Ekvall SKS
3000m Mixed stafett
Heat 46 Sen – Jun A
Plats Nr Namn Klubb Klass Tid
1 Team SKS 2 Vit 4.47,912
2 Fabrice Suh SKS
20 Hampus Hende SKS
22 Jakob Ekvall SKS
27 Erik Decker SKS
2 Team Mixed Pink 5.02,552
10 Max Bäckström LUX
3 Daniel Jacobsson SODM
6 Nathalie Larsen SKS
23 Max Pihl SKS
3 Team SKS 1 Blue 5.23,921
1 Jacob Jansson SKS
9 Henrik Nilsson SKS
24 Victor Åhlund SKS
51 Emma Lind SKS  
 

SLUTRESULTAT SM OCH USM ALLA KLASSER

Senior Men
Plats Nr Namn Klubb Klass 1500M 500M 1000M SuperF Total Point Comment
1 2 Fabrice Suh SKS M Sen 21 21 34 34 110
2 1 Jacob Jansson SKS M Sen 34 34 13 26 107
10 Max Bäckström LUX M Sen 13 13 21 13 60 Not SWE
3 3 Daniel Jacobsson SKS M Sen 8 8 8 24
4 9 Henrik Nilsson SKS M Sen 5 5 5 5 20
Senior Ladies
Plats Nr Namn Klubb Klass 1500M 500M 1000M SuperF Total Point Comment
1 6 Nathalie Larsen SKS D Sen 34 34 34 8 110
2 51 Emma Lind SKS D Sen 13 13 21 3 50
Junior A Men
Plats Nr Namn Klubb Klass 1500M 500M 1000M SuperF Total Point Comment
1 20 Hampus Hende SKS M Jun A 34 34 34 34 136
2 27 Erik Decker SODM M Jun A 21 21 21 21 84
3 24 Victor Åhlund SKS M Jun A 13 13 13 13 52
4 22 Jakob Ekvall SKS M Jun A 8 5 8 8 29
5 23 Max Pihl SKS M Jun A 5 8 5 5 23
Junior A Ladies
Plats Nr Namn Klubb Klass 1500M 500M 1000M SuperF Total Point Comment
1 21 Lovisa Nilsson SKS L Jun A 21 21 42 Withdrawn
UNGDOMS SM
Junior D+E Ladies+Men
Plats Nr Namn Klubb Klass 1500M 500M 1000M SuperF Total Point Comment
1 25 Frida Persson SKS L Jun D 8 8 16
Plats Nr Namn Klubb Klass 1500M 500M 1000M SuperF Total Point Comment
1 30 Fanny Hende SKS L Jun E 21 21 21 21 84
2 28 Frida Ekvall SKS L Jun E 3 3
Plats Nr Namn Klubb Klass 1500M 500M 1000M SuperF Total Point Comment
1 47 Lukas Gullå SODM M Jun E 34 34 34 34 136
2 40 Herbert Nilsson SKS M Jun E 13 8 13 5 39
3 41 Viktor Nilsson SKS M Jun E 13 13 26