2006-2007

Resultat säsongen 2006-2007
 
31 mars-1 april   SM Göteborg samt extralopp i samband med SM
 8-11 mars          VM, Milano
 
9-11 februari      Världscup 6, Budapest
 
2-4 februari        Världscup 5, Heerenveen
 3 februari            Lokal tävling, Odense
 27-28 feb.          Friesland Cup, Leeuwarden
 9-21 januari        EM, Sheffield
 
20 december       Klubbtävling 5, ”GOD JUL”, SK Skrinnaren
 
13 december       Klubbtävling 4, Luciatävling, SK Skrinnaren
 
9-11 december    Världscup 4, Montreal
 
7 december         Klubbtävling 3, SK Skrinnaren
 
25 november       Klubbtävling 1, SK Skrinnaren
 
17-19 nov           Global Club Competition, Turin
 
10-12 nov           Alta Valtellina Tropy, Bormio
 4-5 nov               Sverige Cup 2, Malmö    
 
27-29 okt            Edmonton Fall Classic Meets, Edmonton
 
14-15 okt            Coda Cup, Calgary
 
13-15 okt            Star Class ”Trentino Cup”, Baselga (ITA)
 
7-8 okt                Hansa Cup, Rostock
 
30 sept-1 okt       Sverige Cup 1, Malmö
 
13 september       SK Skrinnaren Time Trial 3   
 
31 augusti             SK Skrinnaren Time Trial 2
 
16 augusti             SK Skrinnaren Time Trial 1

Säsongens bästa tider

  Årsbästa 2006-2007 SK Skrinnaren     (uppdaterad efter årsmötet 07)
           
  500m        
1 Mikael Messing 44,663 pers H Världscup 5 Heerenveen, 2-4 feb
2 Martin Johansson 45,5   H SC Final Malmö 23-24 feb
3 Karl Lindqvist 45,947 pers H Alta Valtellina Trophy, 9-12 nov
4 Ranya Ezzi 47,005   D Värlscup 6 Budapest, 9-11 feb
5 Daniel Jönsson 48,670 pers HJ-B Friesland Cup, Leeuwarden 27-28 feb
6 Gisle Tverland 48,0   H Klubbtävling 3, Malmö 7 dec
7 Daniel Jansson 49,263   H SC 1 Malmö 30 sept-1 okt
8 Rune Söltoft 49,0 pers H Klubbtävling 3, 7 dec
9 Kristofer Magnusson 49,648 pers HJ-B Friesland Cup, Leeuwarden 27-28 feb
10 Ola Brange 49,663 pers HJ-A SM i Göteborg, 31 mars – 1 april
11 Maria Messing 50,490   D SC 1 Malmö 30 sept-1 okt
12 Christian Lönnqvist 50,553 pers HJ-C SC 1 Malmö 30 sept-1 okt
13 Ludvig Östersjö 55,489 pers HJ-D Open Dutch Amsterdam, 24-25 mars
14 Alexander Dyk-Strömberg 57,150 pers HJ-D Friesland Cup, Leeuwarden 27-28 feb
15 Mattias Andersson-Midlöv 58,961 pers HJ-C SC 1 Malmö 30 sept-1 okt
16 Amelia Isaksson 59,528 pers DJ-C SC 1 Malmö 30 sept-1 okt
17 Johanna Lönnqvist 60,6 pers DJ-D Klubbtävling 1, Malmö 25 nov
18 Fabrice Suh 63,607 pers HJ-E SC 1 Malmö 30 sept-1 okt
19 Jacob Jansson 63,802   HJ-F SC 1 Malmö 30 sept-1 okt
20 Erik Tollin 72,606 pers   Open Dutch Amsterdam, 24-25 mars
21 Mikael Bergh 73,755 pers HJ-F SC 1 Malmö 30 sept-1 okt
22 Hampus Jönsson 75,3   HJ-C Klubbtävling 1, Malmö 25 nov
23 Robin Danielsson 76,78 pers HJ-E SC Final Malmö 23-24 feb
24 Frida Berglund 84,761 pers DJ-E SC Final Malmö 23-24 feb
25 Rebecka Tullin 95,0 pers   Klubbtävling GOD JUL, Malmö 20 dec
26 André Johansson 104,034 pers   SC Final Malmö 23-24 feb
27 Christoffer Johansson 115,9 pers   SC Final Malmö 23-24 feb
           
  1000m        
1 Mikael Messing 1.32,695 pers   Världscup 5 Heerenveen, 2-4 feb
2 Karl Lindqvist 1.32,7 pers   Klubbtävling 1, Malmö 25 nov
3 Martin Johansson 1.34,900     SC 1 Malmö 30 sept-1 okt
4 Ranya Ezzi 1.35,4 pers   SC Final Malmö 23-24 feb
5 Daniel Jönsson 1.39,264 pers   Klubbtävling 3, Malmö 7 dec
6 Ola Brange 1.40,265 pers   SC 1 Malmö 30 sept-1 okt
7 Gisle Tverland 1.40,4     Klubbtävling 3, Malmö 7 dec
8 Maria Messing 1.41,269     SC 1 Malmö 30 sept-1 okt
9 Daniel Jansson 1.42,064     SC 1 Malmö 30 sept-1 okt
10 Rune Söltoft 1.42,435     SC 1 Malmö 30 sept-1 okt
11 Kristofer Magnusson 1.40,407 pers   SC Final Malmö 23-24 feb
12 Christian Lönnqvist 1.44,134 pers   SC 1 Malmö 30 sept-1 okt
13 Ludvig Östersjö 2.02,0     Klubbtävling GOD JUL, Malmö 20 dec
14 Alexander Dyk-Strömberg 2.03,9 pers   Klubbtävling GOD JUL, Malmö 20 dec
15 Mattias Andersson-Midlöv 2.07,049 pers   SC 1 Malmö 30 sept-1 okt
16 Jacob Jansson 2.08,931     SC 1 Malmö 30 sept-1 okt
17 Johanna Lönnqvist 2.09,427     SC 1 Malmö 30 sept-1 okt
18 Fabrice Suh 2.16,501     SC 1 Malmö 30 sept-1 okt
19 Erik Tollin 2.33,7 pers   Klubbtävling GOD JUL, Malmö 20 dec
20 Rebecka Tullin 3.29,2 pers   Klubbtävling GOD JUL, Malmö 20 dec
           
  1500m        
1 Mikael Messing 2.24,545 pers   Alta Valtellina Trophy, 9-12 nov
2 Karl Lindqvist 2.24,9 pers   Klubbtävling 4, Malmö 13 dec
3 Martin Johansson 2.27,421     SC Final Malmö 23-24 feb
4 Ranya Ezzi 2.28,892 pers   SC Final Malmö 23-24 feb
5 Daniel Jönsson 2.29,871 pers   SC Final Malmö 23-24 feb
6 Gisle Tverland 2.34,434     SC 2 Malmö, 4-5 nov
7 Kristofer Magnusson 2.36,288 pers   SC Final Malmö 23-24 feb
8 Ola Brange 2.37,274 pers   SC 2 Malmö, 4-5 nov
9 Maria Messing 2.39,471     SC 1 Malmö 30 sept-1 okt
10 Daniel Jansson 2.44,315     SC 1 Malmö 30 sept-1 okt
11 Rune Söltoft 2.42,1     Klubbtävling 4, Malmö 13 dec
12 Christian Lönnqvist 2.46,6 pers   Klubbtävling 4, Malmö 13 dec
13 Mattias Andersson-Midlöv 3.08,070 pers   SC 1 Malmö 30 sept-1 okt
14 Amelia Isaksson 3.14,146 pers   SC 1 Malmö 30 sept-1 okt
           
  3000m        
1 Martin Johansson 5.21,063     SC 2 Malmö, 4-5 nov
2 Daniel Jönsson 5.21,169 pers   SC 2 Malmö, 4-5 nov
3 Mikael Messing 5.22,280     SC 2 Malmö, 4-5 nov
4 Kristofer Magnusson 5.25,601 pers   SM i Göteborg, 31 mars – 1 april
5 Karl Lindqvist 5.26,020     SM i Göteborg, 31 mars – 1 april
6 Ranya Ezzi 5.31,076     SC Final Malmö 23-24 feb
7 Gisle Tverland 5.36.544     SC 2 Malmö, 4-5 nov
8 Maria Messing 5.42,652     SC 1 Malmö 30 sept-1 okt
9 Ola Brange 5.42,848     SC 1 Malmö 30 sept-1 okt
10 Rune Söltoft 5.42,946     SC 1 Malmö 30 sept-1 okt
           
  333m        
1 Ludvig Östersjö 37,589 pers   Friesland Cup, Leeuwarden 27-28 feb
2 Alexander Dyk-Strömberg 39,261 pers   Friesland Cup, Leeuwarden 27-28 feb
3 Johanna Lönnqvist 41,815 pers   SC 1 Malmö 30 okt-1 sept
4 Fabrice Suh 43,196 pers   SC 1 Malmö 30 okt-1 sept
5 Jacob Jansson 43,300     SC 1 Malmö 30 okt-1 sept
6 Erik Tollin 47,000 pers   SC 1 Malmö 30 okt-1 sept
7 Mikael Bergh 48,751 pers   SC 1 Malmö 30 okt-1 sept
8 Viktor Lindfors 58,9 pers   TT3 Malmö, 13 september
9 Gustav Lindberg 63,6 pers   TT3 Malmö, 13 september
           
  111m        
1 Ludvig Östersjö 15,8     TT1 Malmö, 16 augusti
2 Alexander Dyk-Strömberg  16,4 pers   TT1 Malmö, 16 augusti
3 Johanna Lönnqvist 16,6 pers   TT1 Malmö, 16 augusti
4 Hampus Jönsson 16,9 pers   TT1 Malmö, 16 augusti
5 Fabrice Suh 18,5     TT1 Malmö, 16 augusti
           
  6v Time Trial        
1 Alexander Dyk-Strömberg 1.23,999 pers   SC 1 Malmö 30 okt-1 sept
2 Johanna Lönnqvist 01:26,8 pers   TT2 Malmö, 31 augusti
3 Hampus Jansson 01:28,8 pers   TT2 Malmö, 31 augusti
4 Amelia Isaksson 01:29,4     TT3 Malmö, 13 september
5 Ludvig Östersjö 01:30,3 pers   TT2 Malmö, 31 augusti
6 Jacob Jansson 1.30,97 pers   SC 1 Malmö 30 okt-1 sept
7 Fabrice Suh 01:38,3 pers   TT3 Malmö, 13 september
8 Ida Rosander 01:40,9     TT3 Malmö, 13 september
9 Mikael Bergh 1.46,223 pers   SC 1 Malmö 30 okt-1 sept
10 Viktor Lindfors 02:07,8 pers   TT3 Malmö, 13 september
           
  9v Time trial        
1 Martin Johansson 01:36,1     TT2 Malmö, 31 augusti
2 Mikael Messing 01:37,2     TT3 Malmö, 13 september
3 Karl Lindqvist 1.37,532 pers   Hansa Cup Rostock, 7-8 okt
4 Rune Söltoft 1.42,203 pers   Hansa Cup Rostock, 7-8 okt
5 Daniel Jansson 1.43,573     SC 1 Malmö 30 okt-1 sept
6 Ola Brange 1.44,980 pers   Hansa Cup Rostock, 7-8 okt
7 Daniel Jönsson 01:45,0 pers    TT2 Malmö, 31 augusti
8 Viktor Östling 01:45,5     TT3 Malmö, 13 september
9 Maria Messing 01:46,2     TT3 Malmö, 13 september
10 Christian Lönnqvist 1.48,459 pers   Hansa Cup Rostock, 7-8 okt
11 Kristofer Magnusson 1.48,782 pers   SC 1 Malmö 30 okt-1 sept
12 Linda Liljedahl 02:03,9     TT3 Malmö, 13 september
13 Ludvig Östersjö 02:08,3 pers   TT3 Malmö, 13 september
14 Amelia Isaksson 2.08,633 pers   SC 1 Malmö 30 okt-1 sept
15 Johanna Lönnqvist 02:11,2 pers   TT2 Malmö, 31 augusti
16 Hampus Jansson 02:13,1 pers   TT2 Malmö, 31 augusti
17 Alexander Dyk-Strömberg 02:16,2 pers   TT2 Malmö, 31 augusti
18 Hampus Jönsson 02:29,1 pers   TT1 Malmö, 16 augusti