2008-2009

Resultat säsongen 2008-2009 där klubbens åkare har tävlat.

 21-22 mars
 6-8 mars
 21 februari
 13-15 februari
 6-8 februari
 31 januari
 16-18 januari
 12-14 december
 30 november
 28-30 november
 24-26 september
 18-19 oktober
 18-19 oktober
 21 september
 7 september
SM, Malmö
VM, Wien
Sverige Cup Final, Malmö
Världscup 6, Dresden
Världscup 5, Sofia
Danish International, Odense
EM, Turin
Olympic Days, Dresden
Sverige Cup 2, Malmö
Världscup 3, Peking
Världscup 2, Vancouver
Världscup 1, Salt Lake City
Hansa Cup, Rostock
Sverige Cup 1, Malmö
Klubbtävling 1 SK Skrinnaren

 Årsbästalistan för Skrinnarens åkare

SK Skrinnarens Årsbästalista säsongen 2008-2009   02-maj
           
  500m Tid PERS JUN Tävling
1 Martin Johansson 46,141     SM Malmö
2 Ranya Ezzi 46,153 x   VM Wien
3 Karl Lindqvist 46,180     EM Turin
4 Gisle Tverland 47,077     Danish Open, Odense
5 Mikael Messing 47,420     Klubbtävling 1 SK Skrinnaren
6 Kristofer Magnusson 47,472   A JSM Malmö
7 Daniel Jansson 48,490     SM Malmö
8 Daniel Jönsson 49,679   A Sverige Cup 1 
9 Alexander Dyk-Strömberg 50,343 x C Olympic Days Dresden
IFK Göteborg Joel Eriksson 51,395     Klubbtävling 1 SK Skrinnaren
Motala AIF Martin Friberg 52,327 x   Klubbtävling 1 SK Skrinnaren
Belgien Kris Schildermans 52,506 x   Klubbtävling 1 SK Skrinnaren
10 Daniel Hornitj 52,969   A SM Malmö
11 Ola Brange 54,453     SM Malmö
12 Hampus Jönsson 54,906 x C USM Malmö
13 Mattias Andersson-Midlöm 55,384 x B JSM Malmö
14 Johanna Lönnqvist 55,518 x D Danish Open Odense
15 Ludvig Östersjö 56,371   C Sverige Cup 1 
16 Fabrice Suh 57,2 x D Sverige Cup Final Malmö
Stockholm Johan Cerne 59,742 x   Klubbtävling 1 SK Skrinnaren
17 Jacob Jansson 61,8 x E Sverige Cup Final Malmö
18 Henrik Nilsson 63,483   C Sverige Cup 2 Malmö
19 Daniel Jacobsson  65,9 x E Sverige Cup 1
Stockholm Karoline Palmertz Cerne 66,349 x   Klubbtävling 1 SK Skrinnaren
20 Andre Johansson Lundqvist 69,9 x E Sverige Cup Final Malmö
21 Christoffer Johansson Lundqvist 72,679 x F USM Malmö
22 Hampus Hende 78,280 x F Sverige Cup Final Malmö
23 Dorna Mu 99,4 x   Sverige Cup Final Malmö
24 Lukas Mu 121,1 x F Sverige Cup Final Malmö
  1000m        
1 Karl Lindqvist 1.33,782     Hansa Cup, Rostock
2 Ranya Ezzi 1.34,547     VM Wien
3 Martin Johansson 1.35,197     SM Malmö
4 Gisle Tverland 1.36,621     Sverige Cup 1
5 Kristofer Magnusson 1.37,557     JSM Malmö
6 Mikael Messing 1.42,621     Sverige Cup 1 Malmö
7 Alexander Dyk-Strömberg 1.44,363     Sverige Cup 1 21 september
Belgien Kris Schildermans 1.45,834     Klubbtävling 1 SK Skrinnaren 
8 Daniel Jönsson 1.46,574     SM Malmö
IFK Göteborg Joel Eriksson 1.46,786     Klubbtävling 1 SK Skrinnaren 
Motala AIF Martin Friberg 1.50,590     Klubbtävling 1 SK Skrinnaren 
9 Ola Brange 1.50,658     SM Malmö
10 Daniel Hornitj 1.53,5   A Sverige Cup Final Malmö
11 Mattias Andersson-Midlöv 1.55,8 x B Sverige Cup Final Malmö
12 Hampus Jönsson 1.55,944     Danish Open, Odense
13 Ludvig Östersjö 1.56,545     Sverige Cup 1 21 september
14 Johan Cerne 1.57,573     Klubbtävling 1 SK Skrinnaren 
15 Johanna Lönnqvist 1.59,098     Sverige Cup 1 21 september
16 Fabrice Suh 2.05,709     USM Malmö
17 Henrik Nilsson 2.07,275     USM Malmö
Stockholm Karoline Palmertz Cerne 2.12,623     Klubbtävling 1 SK Skrinnaren 
18 Daniel Jacobsson 2.13,981     USM Malmö
19 Andre Johansson Lundqvist 2.55,867 x E Sverige Cup 2 Malmö
20 Hampus Hende 3.56,987 x F Sverige Cup 2 Malmö
  1500m        
1 Karl Lindqvist 2.23,631 x   Hansa Cup, Rostock
2 Ranya Ezzi 2.24,547 x   Världscup 1, Salt Lake City  (Svenskt rekord)
3 Gisle Tverland 2.30,406     Sverige Cup 1 21 september
4 Martin Johansson 2.35,577     SM i Malmö
5 Kristofer Magnusson 2.35,843     SM i Malmö
6 Mikael Messing 2.38,619     Sverige Cup 2, Malmö
7 Daniel Jönsson 2.44,9     Sverige Cup 2, Malmö
8 Daniel Jansson 2.47,761     JSM i Malmö
9 Alexander Dyk-Strömberg 2.49,567 x   Danish Open, Odense
10 Daniel Hornitj 2.56,454     SM i Malmö
11 Ludvig Östersjö 2.56,657     Sverige Cup 1 21 september
12 Ola Brange 2.57,007     SM i Malmö
13 Mattias Andersson-Midlöv 2.57,886 x   USM Malmö
14 Hampus Jönsson 2.59,138 x   USM i Malmö
15 Henrik Nilsson 3.01,865 x   USM Malmö
16 Fabrice Suh 3.05,8 x   Sverige Cup Final, Malmö
17 Johanna Lönnqvist 3.05,9 x   Sverige Cup Final, Malmö
18 Daniel Jacobsson 3.21,2 x   Sverige Cup Final, Malmö
  3000m        
1 Karl Lindqvist 5.15,622 x   SM i Malmö
2 Kristofer Magnusson 5.17,312 x   JSM i Malmö
3 Ranya Ezzi 5.17,454 x   SM i Malmö (Svenskt rekord)
4 Gisle Tverland 5.33,282     Sverige Cup 1 21 september
5 Martin Johansson 5.34,9     Sverige Cup Final
6 Alexander Dyk-Strömberg 5.45,094 x   Sverige Cup 1 21 september
7 Daniel Jönsson 5.51,828     Sverige Cup 1 21 september
8 Mikael Messing 5.55,530     Sverige Cup 2, Malmö
9 Ola Brange 6.24,859     SM i Malmö
10 Daniel Hornitj 6.35,3     Sverige Cup Final, Malmö
11 Mattias Andersson-Midlöv 6.38,9 x   Sverige Cup Final, Malmö
12 Hampus Jönsson 6.57,3 x   USM i Malmö
13 Ludvig Östersjö 7.01,484     Sverige Cup 1 21 september
  9v Time trial        
1 Karl Lindqvist 1.37,700     Klubbtävling 1 SK Skrinnaren 7 september
IFK Göteborg Joel Eriksson 1.38,937     Klubbtävling 1 SK Skrinnaren 7 september
2 Ranya Ezzi 1.42,504     Klubbtävling 1 SK Skrinnaren 7 september
3 Kristofer Magnusson 1.44,642     Klubbtävling 1 SK Skrinnaren 7 september
Belgien Kris Schildermans 1.45,486     Klubbtävling 1 SK Skrinnaren 7 september
Motala AIF Martin Friberg 1.48,022     Klubbtävling 1 SK Skrinnaren 7 september
4 Alexander Dyk-Strömberg 1.51,036     Klubbtävling 1 SK Skrinnaren 7 september
Stockholm Johan Cerne 2.02,495     Klubbtävling 1 SK Skrinnaren 7 september
Stockholm Karoline Palmertz Cerne 2.16,416     Klubbtävling 1 SK Skrinnaren 7 september