Alla inlägg av Daniel Jansson

Sveriges Bästa Short Track åkare 7-8 mars

Välkommen till Sveriges Bästa Short Track Åkare 2020

Här finner ni resultatlistan ifrån SBSTÅ 2020
RESULTAT Sveriges Bästa Short Track åkare 2020 7-8 mars

Uppdaterade tider på Söndag, kolla nedan!

Genomförs på Malmö Arenas Träningshall 7-8 mars.
Komplett inbjudan finns här!
Inbjudan SBSTÅ 7-8 MARS 2020

Program lördag:
11:00 Samling för funktionärer och åkare SBSTÅ
11:45 Kuddar på!
12:00 Start med uppvärmning

14.30 Samlingstid för SKS Skrinnarskolan
18:00 ca avslut
19:30  Sportmiddag på Malmö Arena Hotel.

Anmäl deltagande på middagen till Daniel!
Gäller även alla Skrinnare som kommer.

Program söndag:
10.00 Skridskoskola som vanligt för våra medlemmar
10:30 Samling för funktionärer och åkare
10.50 Tävlingsstart för Skridskoskola och Skrinnarskola
11:45  Uppvärmning is tävlingsgruppen
13:45 Slut och kuddar av
14:00 Prisutdelning ca. tid!

Vid frågor:
Daniel Jansson
0702-182108
danjansson@telia.com

SKRIDSKSKOLAN – Vi kör som vanligt kl 10.00 och förlänger träningen till kl 11.30 så hinner vi med lite lopp. Föräldrar är också välkomna till start! Häng gärna med på Sportmiddagen lördag kväll (anmälan krävs). Sportmiddag 165kr/på och barn under 13 år 99kr/på.

SKRINNARSKOLAN – Är välkomna att anmäla sig till SBST åkare. Du åker de distanser du vill. Lördag tävling ca 14.30-18.00 och söndag samling ca 10.30. Häng gärna med på Sportmiddagen lördag kväll (anmälan krävs). Sportmiddag 165kr/på och barn under 13 år 99kr/på.

Resultat Klubbtävling 4, Julavslutning

Vid gårdagkvällens Julavslutningstävling slogs en del personliga rekord av våra yngre åkare, härlig insats!

För våra äldre åkare blev det lite omväxling i träningen  i vår tunga laktacida träningspreiod i vårt mål att kvala till OS och JVM. Härligt jobb allihop!

Tack till alla funktionärer, bra repetition inför SM den 6-7 januari.

Här finns komplett resultatlista:
Resultat Klubbtävling 4 Malmö 2017-12-18

Jultävling

jultavling-2016

 

Här är alla deltagare på Jultävlingen.

Jultävlingen är ingen traditionell tävling, utan är lite annorlunda tävlingar där det inte alltid är snabbast som gäller.
I år var det tiden på teknikövningen plusset, minus tiden på 111m plus din längd i meter.

Precious vann, tätt före Kajsa och Vincent.
Tre korta personer, frågan är om det var en fördel vid årets tävling att vara kort, vi får se nästa år vad det blir för tävling:-)

I övrigt så slog Hampus Hende pers på 500m med ca 0,5 sek, nya tiden 44,652, bra kört!

Tack alla för er medverkan och höstens skridsko och skrinnarskola.
Vi ses i mellandagarna och efter nyår.

Se fullständiga resultat här!

resultat-sks-jultavling-2016-12-20

GOD JUL OCH GOTT NYTT ÅR
Önskar
Martin/Linda/Daniel

Välkommen till årsmöte 2016

Alla medlemmar, aktiva som passiva samt föräldrar hälsas välkomna till

SK Skrinnarens årsmöte

Datum: Tisdagen den 17 maj kl 19.00

Plats:  BK Kicks klubblokal, Ärtholmsvägen, Malmö, vid Kroksbäcks idrottsplats, mittemot Ärtholmens sommarstad

Program:
Samling med fika                               kl. 18.30
Kaffe, te, läsk med tilltugg kommer att serveras till självkostnadspris.

Årsmötesförhandling                       kl. 19.00
Årets Skrinnare
Prestations- och SM-priser
Avslutning

Eventuella motioner ska vara styrelsen tillhanda senast den 10 maj på
Postadress: SK Skrinnaren, c/o Daniel Jansson, Sjödikenvägen 94,                                                   233 35 Svedala,  eller:
E-mail:    skrinnaren@gmail.com
Telefon:  0702-18 21 08

Anmälan senast fredagen den 13 maj till Magnus Åhlund.
E-post: magnus.ahlund@spray.se eller
telefon: 0708-155 955

Vänliga hälsningar!
SKS Styrelse

Här finns inbjudan i PDF!
Årsmöte-16 inbjudan

Star Class Albertville 26-28 feb

Star Class Albertville 26-28 februari!
Från och med idag kör Nathalie, Fabrice och Jacob tredje och sista deltävlingen i Star Class i Albertville.

Följ resultaten live på denna länk!

Finns även Livestream Video på denna länk!

Star Class är en kvalserie till Junior Europacup finalen som går i Budapest 18-20 mars.
Till den kvalar de 8 bästa i varje klass baserat på de 2 bästa resultaten efter 3 deltävlingar.
Inför denna tävlingen ligger Fabrice på femte plats och Jacob på sjätte med stora möjligheter att kvala till finalen.
Ställning för Herrar Junior A

För Nathalie så har även hon möjlighet att kvala till finalen.Nathalie ligger för tillfället delad elva, men i reglerna så får inte åkare som kört Världscup delta i finalen, och drar man bort de ligger hon åtta!
Ställning för Senior Dam

Så vi ser fram emot spännande lopp och att de behåller sina placeringar bland de 8 bästa.

Vi håller även tummarna för Erika Lindgren, Södermalm,  som också siktar på att kvala till finalen.